Kołdra i poduszka puchowa – dlaczego warto?

Wskazówki dla kupujących nową kołdrę lub poduszkę do swojej sypialni.

Przy zakupie nowej kołdry i poduszki należy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Wykorzystywane materiały zewnętrzne powinny być gęsto tkane i o wysokiej jakości (najlepiej bawełniane), a wypełnienie (puch i pierze) starannie dobrane. Wyroby pochodzące od renomowanych producentów z ogólnoświatowymi certyfikatami przeszły w trakcie produkcji oraz czyszczenia szereg ścisłych kontroli będących gwarantem ich jakości.

Zalety produktów z puchu i pierza.

Większośc z nas przesypia średnio jedną trzecią swojego życia. W trakcie snu odpoczywamy, „ładujemy akumulatory” oraz regenerujemy się psychicznie i fizycznie. Dlatego bardzo istotne jest, aby w oparciu o indywidualne potrzeby śpiącego zapewnić odpowiednie warunki, umożliwiające zdrowy i regenerujący sen.

Kołdry i poduszki z naturalnego puchu i pierza mają wiele nieporównywalnych z niczym zalet. Każdy, w zależności od upodobań i od pory roku, znajdzie dla siebie odpowiednie przykrycie. Puch naturalny gwarantuje komfortowy sen. Do jego zalet można zaliczyć lekkość, szybką generację ciepła, właściwą rotację powietrza oraz systematyczne odprowadzanie wilgoci ciała. Pozostałą wilgoć można natomiast bezproblemowo usunąć podczas codziennego wietrzenia.

Większość produktów z pierza i puchu nadaje się do prania (zobacz: informacje poniżej) i ma niezwykle długą trwałość.

Produkty z puchu i pierza, a alergie i uczulenia.

Podane wyżej parametry są tym bardziej istotne dla osób uczulonych m.in. na kurz. Alergicy muszą zwrócić szczególną uwagę na certyfikaty (np. CONFIDENCE IN TEXTILES, czy IDFL tracebility).

Puchoszczelne materiały, z którego wykonane są dobrej jakości, markowe tekstylia do sypialni, tworzą skuteczną i pewną barierę antyroztoczową. Materiał bawełniany pokrywający kołdry i poduszki powinien być bardzo gęsto utkany, co uniemożliwia wydostanie się puchu i pierza na zewnątrz. Roztocza kurzu domowego oraz obumarły naskórek ludzki, które są pokarmem dla roztoczy, także nie mogą wniknąć do materiału.

Podczas wieloletnich badań produktów z puchu i pierza stwierdzono jedynie śladowe stężenie roztoczy i alergenów. Produkty z puchu i pierza wypadają wyjątkowo dobrze w porównaniu z produktami z materiałów syntetycznych. Z punktu widzenia alergologii produkty z surowców naturalnych nie budzą żadnych zastrzeżeń. Poduszki i kołdry wypełnione puchem i pierzem nie są w żaden sposób atrakcyjne dla roztoczy, ani jako ich lokum, ani jako ich źródło pożywienia. (źródło: 1)

Także wyniki najnowszych badań naukowych i długofalowych obserwacji wpływu pierza na rozwój alergii dowiodły, że należy wykluczyć rozpowszechniony dotychczas mit, że produkty z pierza i puchu są źródłem alergii. (źródło: 2), (źródło: 3).

1. Jürgens, H. W., “Badania ekologiczne na temat alergii na roztocze”, 1992.
2. Nafsad et al., Clin Exp Allergy 2002 sierp.; 32(8): 1150-54.
3. Ponsonby et al., J Clin Epidemiol 2002 czerw.; 55(6): 556-62.

Pielęgnacja produktów z puchu i pierza.

Czyszczenie tekstyliów do sypialni wypełnionych puchem i pierzem nie jest trudne. Poniżej zbieramy wskazówki dla osób, które chcą zachować produkty w dobrym stanie, poniższe porady są szczególnie istotne dla alergików i osób uczulonych na roztocza:

  • Istotne jest regularne i intensywne wietrzenie sypialni i przykrycia. Dzięki temu wilgoć w pomieszczeniu i w tekstyliach zostanie zredukowana. Obniżona wilgotność tworzy niekorzystne środowisko dla roztoczy.
  • Dobrej jakości produkty z puchem i pierzem nadają się (przy zastosowaniu delikatnych, neutralnych środków piorących) do prania w temperaturze do 60 °C. Po wypraniu produkty należy dokładnie wysuszyć w suszarce.
  • Poduszki i przykrycia z pierza i puchu można oddać do sklepu branżowego, gdzie zostaną skontrolowane, oczyszczone i ponownie wypełnione.
  • Należy uważać aby tekstylia do sypialni się nie zestarzały. Po upływie 8-10 lat od używania zaleca się zakup nowych produktów.

Polecamy (tylko teraz darmowa dostawa).

Produkty można zamówić na tej stronie w zakłądce SKLEP oraz na Allegro (także w opcji zakupu na raty TUTAJ)